top of page

Как да ядем в правилната последователност?


Да на постенето и здравословното хранене, не на лекарствата!

Американският лекар д-р Стенли Бас започва да изследва връзката между последователността на приема на храната и храносмилането още през 50-те години на миналия век. Неговите теории за запазване и възстановяване на здравето чрез правилно хранене са изпробвани и доказани върху редица пациенти, включително и върху него самия. С постене и приемане на храните в правилна последователност, д-р Стенли Бас се е излекувал от болестите си, а не чрез лекарства.

Различните ястия не се смесват!

Немският психолог Паул Грюцнер провежда експеримент, давайки на мишки три различни порции храна, първата с черен цвят, втората с бял и третата с червен. Малко след приема на храната били изследвани стомасите на животните, при което се установило, че трите различни храни са подредени в стомаха в реда, в който са били приети, без да са смесени.

Децата ядат правилно

Д-р Бас провел изследвания със самия себе си. След като ял различни храни в една определена последователност, установил, че най-бързо се храносмилат плодовете, след това смесената салата, после сиренето и най-накрая месото.

Интересен факт е, че децата, оставени сами да изберат какво да ядат, обикновено следват инстинктите си, започвайки с най-лесно усвояемите продукти. От тях ядат до насита, след което преминават на малко по-трудно смилаема храна. От нея също ядат толкова, колкото апетит имат и я оставят. Чак накрая се насочват към протеиновите храни, които се задържат най-дълго в храносмилателния канал.

Здравословно храносмилане чрез правилна последователност!

Нашата храна може да бъде храносмляна добре, само, когато е приета в правилната последователност. Редът на прием зависи от това, колко време е нужно за храносмилането на един продукт. По тази логика първо се ядат храните, които се усвояват най-бързо, докато трудно смилаемите идват най-накрая.

Пъпеш за десерт? Никога!

Ако ядете например едно парче пъпеш за десерт, това ще доведе до екстремни храносмилателни проблеми – не само при храносмилането на пъпеша, но и на пилешкото с пържени картофи, което сте изяли преди това.

На празен стомах пъпешът би бил храносмлян най-късно след половин час. Тъй като обаче в нашия случай той е бил изяден след едно доста тежко ястие, следва да остане най-отгоре в храносмилателия канал и трябва да изчака храносмилането на пилешкото с картофи.

Но пъпешът няма да стои търпеливо и да чака реда си. Той, както и всички плодове, изядени в грешната последователност, започва да изгнива. Образуват се газове и алкохол. Тъй като за някои храни са необходими 4-5 часа за пълното им храносмилане (особено при комбинации между протеинови и нишестени продукти), през това време се увеличават газовете, появяват се киселини и тежки храносмилателни смущения.

Как да ядем в правилната последователност?

В своята книга „Ideal Health through Sequential Eating“ д-р Стенли Бас описва в каква последователност се храносмила най-добре едно ядене.

Всяка група от храни (плодове, зърнени, месо, сирене, яйца, зеленчуци и т.н.) се нуждае от точно определени храносмилателни ензими. Само когато отделните храни се приемат в правилната последователност, могат да бъдат отделени точно необходимите им ензими, за да бъдат храносмилани те оптимално.

Ако например, искате да консумирате месо, ориз, салата, сирене и плодове на едно хранене, тогава правилната последователност би изглеждала по следния начин:

1, За предястие се ядат плодове

2, Следва салата

3, Основното ядене започва с ориз

4, Последван от сирене

5, И чак тогава може да бъде изядено месото

Всеки хранителен продукт образува свой собствен пласт в стомаха – и то в последователността, в която е бил приет. При гореспоменатото ядене плодът ще напусне първи стомаха – след около 30 мин. След това неговото място ще бъде заето от втория пласт, този на салатата, която ще се задържи в стомаха още 30-40 мин. Следва третия слой на ориза, след него идва сиренето и накрая месото.

Край на умората след хранене!

Всеки пласт се храносмила отделно, без да се смеси с останалите. Ако е била приета правилно, храната бива храносмилана бързо и без проблеми. Не се образуват газове и не се появява умора. Точно обратното, човек се чувства бодър и пълен с енергия.

Ако същото онова ядене беше прието смесено – малко от тук, малко от там, храносмилането му щеше да отнеме много часове, придружено от чувство на тежест, газове, киселини и какво ли още не. И всичко това само заради грешната последователност!

Хора с бавно храносмилане изобщо не би трябвало да консумират много и различни храни на едно хранене. По-добре е да се яде по малко и на често.

Основно правило на точната последователност

Основното правило на последователността на ядене гласи: Колкото по-голямо е съдържанието на вода на една храна, толкова по-напред трябва да стои тя в храносмилателната редица. Колкото по-ниско е съдържанието на вода, толкова по-късно се приема тази храна. Водосъдържащи храни се храносмилат лесно и бързо отстъпват място на тези с високо съдържание на протеини, въглехидрати и мазнини.

Непоносими храни изведнъж стават поносими

Ако досега сте страдали от стомашни проблеми след консумацията на ядки, авокадо или плодове, вероятно сте мислели, че те не са добри за вас, защото не ги понасяте.

В действителност просто сте ги консумирали в грешната последователност или в неправилна комбинация с други храни. Ако ядете ядки заедно с плодове, тогава богатите на мазнини ядки пречат на храносмилането на плода. Приети в подходящата последователност, тези два продукта изведнъж стават чудесно поносими и се смилат отлично.

Да вземем за пример прочутата комбинация от шунка с пъпеш, която често се сервира като деликатесно предястие. Пъпешът сам по себе си би бил прекрасен, но мазнинита на шунката пречи на храносмилането му, което води до редица проблеми.

Сокове

Случвало ли ви се е да изпиете една чаша плодов сок за десерт? Във стомаха ви вече има салата и картофи със зеленчуци, запечени със сирене. Върху всичко това идва и сокът, който иначе би напуснал стомаха за броени минути, а сега трябва да чака реда си с часове. Неговият гняв заради забавянето също се изразява по вече познатите начини.

Чести грешки при хранене

Според д-р Бас често се допускат следните грешки при хранене, предизвикващи неразположение, отпадналост и храносмилателни проблеми:

  • Пиенето на течности по време на хранене.

  • Плодове (свежи или сушени) за десерт.

  • Смесването на сладки и/или сушени плодове с ядки и семена и евентуално с някакъв подсладител (мед, кленов сироп), както е при повечето мюслита.

  • Смесването на сладки и/или сушени плодове с киселиносъдържащи плодове.

  • Яденето на сладки и/или сушени плодове заедно с или след висококонцентрирани протеини.

Правила за идеалната последователност (според д-р Бас)

  • Напитките се приемат 30-60 мин преди хранене. Препоръчително е изпиването на две чаши с вода.

  • Плодовете се приемат винаги на празен стомах, никога заедно с други храни и никога за десерт. При яденето на плодове има допълнителни особености, на които трябва да се обърне внимание: – пъпешите се ядат преди всички останали плодове. – следват киселиносъдържащи плодове като цитрусови, ананас, къпини, френско грозде, нар, кисели ябълки и т.н. – последни се приемат сладките плодове (круши, сладки ябълки, райска ябълка, банани).

  • След като сте яли плодове, трябва да изчакате 15 минути, преди да ядете нещо друго.

  • Зеленчуците се ядат преди храни съдържащи нишесте. Т.е. салати и зеленчукови ястия да стоят на масата винаги преди основното ядене, а не заедно с него.

  • Храни, съдържащи нишесте винаги се ядат преди такива с преобладаваща концентрация на протеини. Въглехидратни гарнитури като картофи, ориз, макарони и др. се приемат ПРЕДИ месото, рибата и яйцата.

  • И не на последно място трябва да се има в предвид времето, за което се храносмила дадена храна. Това, което се храносмила най-лесно, се яде първо, а това, което изисква повече време – последно.

Ето така изглежда храносмилателната стълбица на основните хранителни групи според д-р Бас, започвайки отдолу нагоре.

Време на храносмилане на някои храни:

  • Диня и зеленчукови сокове: 15-20 минути

  • Пъпеш, портокал и грейпфрут: 30 минути

  • Други свежи плодове: 40 минути

  • Смесени салати от зеленолистни растения: 20-30 минути

  • Зелена салата: 30-40 минути

  • Повечето задушени или сварени зеленчуци: 40-50 минути

  • Зеленчyци със съдържание на нишесте: 60 минути

  • Житни, бобови растения и леща: 90 минути

  • Семена: 2 часа

  • Ядки: 2½ – 3 часа

  • Обезмаслено прясно мляко или нискомаслено свежо сирене: 90 минути

  • Бяло пълномаслено сирене: 2 часа

  • Твърдо сирене (пармезан): 4-5 часа

  • Белтъци: 30 минути

  • Цяло яйце: 45 минути

  • Лека риба: 30 минути

  • Мазна риба: 45-60 минути

  • Пиле без кожа: 1½ – 2 часа

  • Пуешко без кожа: 2 – 2½ часа

  • Телешко или агнешко: 3-4 часа

  • Свинско: 4½ – 5 часа

Тези стойности се приемат като ориентировъчни. Времето може да варира според количеството приета храна.

Съветите на д-р Бас за правилно хранене:

  • Дъвчете добре. Недобре сдъвканата храна не само изисква по-големи усилия, за да бъде храносмляна, но и стомахът не успява да я усвои напълно. От друга страна организмът изразходва повече енергия, което е причина за умора и отпадналост.

  • Малки количества. Колкото по-малко е количеството приета храна, толкова по-малко време е необходимо за храносмилането ѝ.

  • Моно вместо мулти. Колкото по-малко храни се смесват на едно ядене, толкова по-леко преминава храносмилането, а и рискът от преяждане отпада.

  • Концентрация. По време на ядене не трябва да се гледа телевизия или чете вестник. Яденето заслужава пълното ни внимание. Трябва да се съсредоточим върху вкуса на храната ни и достатъчното дъвчене. За доброто храносмилане е важно не само тялото, а и духа да разбере, че в момента се яде. И в този случай няма риск от преяждане, защото човек добре усеща, кога се е наситил и може съзнателно да се откаже от оставащата храна.

  • Естествени храни. Избягвайте храни, съдържащи изкуствени аромати и подобрители на вкуса, защото те пречат на тялото да усети кога е вече сито.

Приемането на храните в един определен ред в ежедневието може да се окаже нелесно, но в случай на колебание, се опирайте на разбирането: от по-леки към по-тежки храни.

По материали от: http://blog.dalia-probg.com/

За мен

Дълга е историята на премеждията и препятствията, които преодолявах през голяма част от жизнения ми път, но те ме подтикнаха към непрекъснато търсене и опознаване на самата моя същност. В тази насока вървях с натрупване на много информация в различните области на познанието за духа и тялото. Промениха се убежденията ми и на въпросите за успеха в живота, започнах да получавам различни отговори от тези, с които бях израснала.​

Сега моят ден е запълнен от дейности, които ми дават увереността, че правя най-доброто на което съм способна. Поемам отговорността да вървя по пътя, който диктува сърцето ми, а той е изпълнен с много вълнения – такива, каквито съм си избрала, да носят удовлетворение, здраве, вдъхновение! Всички са обвързани с мисията ми да помагам на хората да преобразяват света около себе си, да бъдат свободни,  хармонични  и осъзнати, да разбират своето здраве и избират своето благоденствие!

bottom of page